Cybersecurity Workshop - Advanced Active Directory Attacks

Cybersecurity Workshop - Advanced Active Directory Attacks

Denna workshop täcker flertalet aspekter av Active Directory-identitetssäkerhet ur hackarens perspektiv. Målet är att visa och lära dig vilka mekanismer som låter en angripare komma in i infrastrukturen och in i organisationen. Du kommer att få penetrationstestarens kunskaper och verktyg.

Kurskod
CQ-AADA
Pris
29950 kr (exklusive moms)
Längd
3 dagar
Ort och startdatum
Hålls på begäran

Vi kommer att gå igenom operativsystemens inbyggda svagheter och utforska hur de kan vara verktyg för hackaren. En av de viktigaste sakerna för att genomföra en framgångsrik attack är att förstå hur målen fungerar, ända inpå benen! 

 

Målgrupp och förkunskaper

Kursen är framtagen för dig som arbetar med operativ säkerhet i en Microsoft-baserad nätverksmiljö, och skall utföra penetrationstest riktat mot Active Directory.

Som deltagare förväntas du känna till samt ha arbetat med gängse nätverks- server- och identitetstekniker i en Windows-baserad miljö i allmänhet samt Active Directory i synnerhet.

För att alltid hålla en hög kvalitet på våra kurser använder vi både engelsk- och svensktalande experter som kursledare.

Detaljerad information

Kursmaterialet är på engelska, med detta innehåll:

Authentication protocols
  • NTLM
  • Kerberos
  • Claim based authentication
Identity attacks
  • Pass-the-Hash attacks
  • Stealing the LSA Secrets
  • Modern identity attacks techniques
  • Password guessing, spraying a brute-forcing
  • MITM attacks, NBNS/LLMNR spoofing, NTLM Relay, Kerberoasting
  • Offline attacks, decrypting DPAPI a DPAPI-NG
  • Attacks against smart card authentication
Active Directory attacker persistency
  • Achieving persistence, Skeleton Key, Golden Ticket attack
  • Windows Hello for Business Security, NGC keys
  • DCSync and DCShadow
  • AdminSDholder
Mitigating the identity attacks
  • Pass-the-Hash attack prevention
  • LSA protection
  • Credential Guard
Azure AD security
  • Stealing Azure AD tokens
  • Azure MFA and FIDO2 auditing
  • Azure AD application security
Kurskod
CQ-AADA
Pris
29950 kr (exklusive moms)
Längd
3 dagar
Ort och startdatum
Hålls på begäran

Fler kurser inom

Kursen hålls på begäran - Kontakta oss för mer information. 
Telefon: 08-562 557 50  E-post: kursbokning@cornerstone.se

Relaterat innehåll

  • Avancerad IT
  • Nyhet
Ny kurs: App Control for Windows
I en värld där cyberhot ständigt utvecklas är det avgörande att ha full kontroll över vilka applikationer som får köras i din IT-miljö. Nu lanserar vi en kurs för IT-proffs som jobbar med hantering av Windows-baserade endpoints i en modern management-miljö.
  • Avancerad IT
  • Nyhet
Advanced Intune - Nyutvecklad kurs i modern endpoint management
Microsoft Intune har blivit en central komponent i modern desktop management, och nu kan du ta nästa steg i att utnyttja potentialen hos Intune.
  • Avancerad IT
  • Nyhet
  • Artikel
Citrix och NetScaler - Cloud Software Group
Efter att Citrix Systems gått samman med Tibco och bildat Cloud Software Group används namnet Citrix bara på vissa av de produkter som tidigare gått under det namnet. Här kommer en sammanfattning av hur det ser ut och hur det påverkar vårt kursutbud.

Få inspiration & nyheter från oss

Jag godkänner att Cornerstone skickar mig nyheter via e-post